Dekalog życia w patchworku

Podstawowe zasady tworzenia rodziny patchworkowej według Justyny Szawłowskiej

Przenigdy przy dzieciach nie pokazywać, że jesteście poróżnieni

Macie być teamem. Nawet jeśli się w czymś nie zgadzacie, to lepiej ugryźć się w język i porozmawiać, jak ochłoniecie bez obecności dzieci. One są w tym wszystkim poszkodowane, ale też potrafią być cwane i ostro manipulować nami oraz wykorzystywać nasze niezgodności. W mojej rodzinie jest tak, że jak ja na coś dzieciakom nie pozwolę, idą bez mojej wiedzy do Tomka i pytają go o to samo w nadziei, że on się zgodzi. W „pierwszych rodzinach” też się tak pewnie dzieje, ale tu odbiór takich zachowań jest zupełnie inny.

Pozamykać przeszłość

Alimenty, opieka nad dzieckiem, wspólne kredyty z ekspartnerami, działki itd. To wszystko trzeba formalnie zamknąć. Niepozałatwiane sprawy są następne w kolejce do przyczyn rozstań związków patchworkowych.

Dbać o siebie. Dbać o wasz czas

W rodzinach patchworkowych przy natłoku obowiązków, często zapominamy o sobie. My z Tomkiem też się na chwilę zgubiliśmy, ale w nasze kalendarze znów wróciły zapisane z wyprzedzeniem cotygodniowe randki. To nie musi być nic wielkiego. Czasem wystarczy wspólna herbata pod ciepłym kocem, a czasem kolacja w restauracji. My jednak widzimy, że ten kontakt sam na sam jest potrzebny, aby nie oddalić się od siebie zbytnio w trudnych momentach.

Nie żyć wizjami idealnymi

Nigdy nie stworzycie rodziny wzorcowej. To zawsze będzie patchwork. Zawsze wasza rodzina będzie różniła się od biologicznych rodzin i z tym należy się pogodzić.

Żyć we względnej zgodzie z byłymi partnerami

To chyba najtrudniejsze z tych wszystkich rzeczy, bo przy rozstaniach kierują nami emocje. Z historii, jakie ekspartnerzy wywijają aktualnym partnerom, można by dobrą książkę napisać. Sama nie wiem, czy to by była komedia, dramat czy horror.

Rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać.

Jak trzeba w nocy do północy. Ale nie zostawiać niedogadanych tematów, bo wrócą prędzej czy później jak bumerang.

Nie wstydzić się i szukać pomocy, kiedy jest naprawdę źle.

Mam na myśli terapeutów czy pomoc farmaceutyczną przy podejrzeniu tematów depresyjnych itd.

Warto mieć rytuały

Czyli coś, co was łączy jako parę i was jako rodzinę. To mogą być błahe rzeczy jak: mycie zębów wspólne z partnerem, kiedy wszystkie dzieci śpią albo jedzenie wspólnych śniadań w soboty i niedziele. W relacji z dziećmi to może być: „kino bambino”, które systematycznie dzieciakom organizujemy w domu, czy spacer po lody do sklepu i jedzenie ich na pobliskim przystanku autobusowym. Ale dbać o to! O te rzeczy, które robicie tylko wy i tylko w tym waszym nowym domu.

Dbać o czas samym ze sobą

Raz na jakiś czas porzucać familie i jechać samemu choćby na jedną dobę. Odpocząć, pomyśleć, poczytać … A czasem – jak w moim przypadku ostatnio – po prostu się wyspać.

Ustalić potrzeby stron w zakresie ojczymowania i macochowania

Partnerzy powinni jasno określić jaką rolę chcą, aby „druga połówka” pełniła względem ich dzieci z poprzedniego związku. To oczywiście można aktualizować i te role mogą się zmieniać i potrzeby wraz ze stażem związku i zacieśnianiem się więzi.

bonus. „Kochaj, szanuj, chroń…”

Tak śpiewa Hanna Banaszak w piosence „Pogoda Ducha” i ja bym się tego trzymała.

Justyna Szawłowska, Patchworkowo Wariatkowo

Archiwum prywatne Justyna Szawłowska

Mogą Cię również zainteresować:

Nagana Macochy
Nagana Macochy Don Rigoberto osiągnął pełnię szczęścia z Lukrecją. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o zaspokajanie swoich potrzeb cielesnych i fantazji erotycznych. W jego domu zapanował nowy porządek, taktowany ich wzajemną relacją. Jeszcze bardziej uciekł on w zgłębianie sztuki Egona Shiele, tak mocno nasiąkniętą kompleksem Edypa, i jeszcze więcej czasu poświęcał na prywatne sesje w toalecie …

Nagana Macochy Read More »

Mężczyzna w patchworku 26.01
Walczysz ze swoją byłą partnerką o dzieci? Nie możesz osiągnąć spokoju w nowym związku? Czujesz się między młotem a kowadłem? Nie rozumiesz czego te kobiety od ciebie chcą? Czujesz , że tracisz moc i twoje relacje z dziećmi osłabiają się? Masz coraz częściej ochotę zaszywać się w swojej jaskinii? A może jesteś partnerką która obserwuje …

Mężczyzna w patchworku 26.01 Read More »

Mama 2:0 – warsztat dla macoch
Warsztat „Mama 2:0 – macocho postaw się w wygodnej pozycji” jest dla wszystkich kobiet których które jadą przez macochowe pustkowie i nie wiedzą jak radzić sobie w wielu sytuacjach.Bez względu czy jesteś początkującą macochą czy z wieloletnim stażem wiedz że temat budowania rodzin patchworkowych to temat rzeka i trzeba dostarczać sobie w tej drodze skutecznych …

Mama 2:0 – warsztat dla macoch Read More »

Verified by MonsterInsights